Amscan
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores
You may be interested in these similar products shown below.These black, gold and silver balloons are perfect for decorating a 60th birthday celebration with a touch of sparkle. The fifteen 12-inch latex balloons feature the message "60 Happy birthday" and can be inflated with either air or helium for a festive atmosphere. Ship flat to inflate on site, the balloons help highlight that this milestone birthday calls for some extra dazzle.
Add a touch of sparkle to your milestone birthday bash with these Sparkling Celebration 60th Birthday Balloons that feature a large "60" and "Happy Birthday"
Use alone or create a balloon bouquet
Helium inflation and ribbon can be purchased for an additional fee. Pricing may vary by store
Includes 5 each of 3 colours: black, gold, and silver
Size: 12" L when fully inflated
Made of latex
Includes 15 per pack
| Part Number | 111547 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Height (cm) | 2.54 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.08 ft |
| Assembled Height (in) | 1.00 in |
| Assembled Length (cm) | 19.88 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.65 ft |
| Assembled Length (in) | 7.83 in |
| Assembled Weight (kg) | 0.07 kg |
| Assembled Weight (lb) | 68.04 lb |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 13.97 cm |
| Assembled Width (in) | 5.50 in |
| Assembled Width (mm) | 139.70 mm |
| Balloon Type | Air Filled |
| Character Name(s) | No Character |
| Colour(s) | Black, Gold, Silver |
| Consumer Pack Size | 15 |
| Diameter (cm) | 30.48 cm |
| Diameter (in) | 12.00 in |
| Holiday | Holiday |
| Milestone | 60th Birthday |
| Occasion | Birthday |
| Package Depth (cm) | 19.88 cm |
| Package Depth (in) | 7.83 in |
| Package Height (cm) | 2.54 cm |
| Package Height (in) | 1.00 in |
| Package Weight (kg) | 0.00 kg |
| Package Weight (lb) | 0.01 lb |
| Package Width (cm) | 13.97 cm |
| Package Width (in) | 5.50 in |
| Primary Material | Latex |
| Shape | Orb |
| Theme | Birthday |
Originally posted on canadiantire.ca
Originally posted on canadiantire.ca
Originally posted on canadiantire.ca
