Adwood
Pick up available 12:00 p.m., Mar 30
Only 5 left
The Adwood Pine Wood Storage Crate is a versatile and durable storage solution for your home or office. Its spacious 20.4-litre capacity provides ample room for storage, and its sturdy construction ensures long-lasting use. Ideal for any room, this crate enhances your space with both functionality and style. Whether used for organizing, transporting, or simply adding a decorative touch, this wooden crate is perfect for keeping your living spaces clutter-free.
Made in Canada
Rustic design adds a stylish, decorative touch to any space
Unfinished pine is ready to lacquer, stain or paint
Designed to be stackable and can be arranged to create decorative furniture pieces
Dimensions: 16"x 12.5" x 9.5" (40.6 x 31.7 x 24 cm)
Open crate design allows for easy access to contents
| Part Number | CRAT16 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | Made in Canada |
| Certifications | No Certifications |
| Closure Type | Not Applicable |
| Colour | Other |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Design | None |
| Lid Material | Not Applicable |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Number of Pieces | 1 |
|---|---|
| Package Depth (cm) | 24.13 cm |
| Package Depth (in) | 9.50 in |
| Package Height (cm) | 31.75 cm |
| Package Height (in) | 12.50 in |
| Package Weight (kg) | 2.27 kg |
| Package Weight (lb) | 5.00 lb |
| Package Width (cm) | 40.64 cm |
| Package Width (in) | 16.00 in |
| Primary Material | Mixed Blends |
| Product Capacity (gal) | 5.39 gal (US) |
| Product Capacity (l) | 20.40 l |
| Product Depth (cm) | 24.13 cm |
| Product Depth (ft) | 0.79 ft |
| Product Depth (in) | 9.50 in |
| Product Height (cm) | 31.75 cm |
| Product Height (ft) | 1.04 ft |
| Product Height (in) | 12.50 in |
| Product Use(s) | General Purpose |
| Product Weight (kg) | 2.27 kg |
| Product Weight (lb) | 5.0 lb |
| Product Width (cm) | 44.45 cm |
| Product Width (in) | 17.50 in |
| Product Width (mm) | 444.50 mm |
| Shape | Rectangle |
| Storage Container Type | Basket |
| Sustainability | Sustainable Forestry Initiative (SFI) Certified |
| Theme | Not Applicable |
$95.96
