Amscan
Pick up available 12:00 p.m., May 27
Only 1 left
Bring the glitz and glamor of Hollywood's golden age to your next party with this glitzy champagne bottle pinata. The black body with metallic gold top and label give it an art deco feel that's perfect for a New Year's Eve bash or champagne-themed celebration. At 11 inches by 27 inches, it holds up to 2 pounds of pinata filler to keeps guests entertained for hours. Note that pinata filler, bat and blindfold are sold separately.
Champagne Bottle Pinata is a large bottle-shaped pinata is black with a metallic gold top
Neck label is gold and black art deco with a metallic silver wrap
Gold body label features a circle of white dots around the line "Cheers"
Glitzy 1920s Hollywood style make this pinata perfect for an NYE bash or a raucous champagne party
Measures 11" x 27" x 7"
Holds up to 2 lb of pinata filler
NOTE: Pinata filler, bat, and blindfold sold separately
| Part Number | 30136 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Height (cm) | 30.48 cm |
| Assembled Height (cm) | 30.48 cm |
| Assembled Height (ft) | 1.00 ft |
| Assembled Height (ft) | 1.00 ft |
| Assembled Height (in) | 12.00 in |
| Assembled Height (in) | 12.00 in |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 7.62 cm |
| Assembled Length (cm) | 7.62 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.25 ft |
| Assembled Length (ft) | 0.25 ft |
| Assembled Length (in) | 3 in |
| Assembled Length (in) | 3 in |
| Assembled Width (cm) | 27.31 cm |
| Assembled Width (cm) | 27.31 cm |
| Assembled Width (in) | 10.75 in |
| Assembled Width (in) | 10.75 in |
| Assembled Width (mm) | 273.05 mm |
| Assembled Width (mm) | 273.05 mm |
| Batteries Required Quantity | 0 |
| Certifications | No Certifications |
| Certifications | No Certifications |
| Character Name(s) | No Character |
| Character Name(s) | No Character |
| Colour(s) | Gold, Black, Silver |
| Colour(s) | Gold, Black, Silver |
| Decoration Type | Pinata |
| Decoration Type | Pinata |
| Light Up Indicator | No |
| Light Up Indicator | No |
| Material(s) | Cardboard, Paper |
| Material(s) | Cardboard, Paper |
| Number of Pieces | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Occasion | Birthday |
| Occasion | Birthday |
| Package Depth (cm) | 68.58 cm |
| Package Depth (cm) | 68.58 cm |
| Package Depth (in) | 27.00 in |
| Package Depth (in) | 27.00 in |
| Package Height (cm) | 41.28 cm |
| Package Height (cm) | 41.28 cm |
| Package Height (in) | 16.25 in |
| Package Height (in) | 16.25 in |
| Package Weight (kg) | 0.68 kg |
| Package Weight (kg) | 0.68 kg |
| Package Weight (lb) | 1.50 lb |
| Package Weight (lb) | 1.50 lb |
| Package Width (cm) | 21.59 cm |
| Package Width (cm) | 21.59 cm |
| Package Width (in) | 8.50 in |
| Package Width (in) | 8.50 in |
| Power Source | Not Applicable |
| Power Source | Not Applicable |
| Primary Colour | Multi-Colour |
| Primary Colour | Multi-Colour |
| Product Use(s) | Decorative |
| Product Use(s) | Decorative |
| Sensor Type | Not Applicable |
| Sensor Type | Not Applicable |
| Shape | Other |
| Shape | Other |
| Sound Indicator | No |
| Sound Indicator | No |
| Theme | New Year's Eve, Congratulations, Birthday Party |
| Theme | New Year's Eve, Congratulations, Birthday Party |
$51.9$61.96
Yes, I recommend this product.
Originally posted on partycity.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on partycity.com
