Amscan
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores
You may be interested in these similar products shown below.Celebrate your graduation in style with the 'Congrats Grad' Outdoor Graduation Yard Sign. This vibrant red graduation sign is perfect for showcasing your school pride and letting your neighbours know about your achievement. It's a great addition to any graduation celebration, adding a festive touch to your outdoor decor.
Ideal for displaying school colours
Easily stakes into most lawns
Includes stake for easy setup
Constructed from durable plastic
Designed for outdoor use
Bright red colour
Colour: Red
| Part Number | 191301.40 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Height (cm) | 3.68 cm |
| Assembled Height (cm) | 3.68 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.12 ft |
| Assembled Height (ft) | 0.12 ft |
| Assembled Height (in) | 1.45 in |
| Assembled Height (in) | 1.45 in |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 14.67 cm |
| Assembled Length (cm) | 14.67 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.48 ft |
| Assembled Length (ft) | 0.48 ft |
| Assembled Length (in) | 5 3/4 in |
| Assembled Length (in) | 5 3/4 in |
| Assembled Width (cm) | 9.65 cm |
| Assembled Width (cm) | 9.65 cm |
| Assembled Width (in) | 3.80 in |
| Assembled Width (in) | 3.80 in |
| Assembled Width (mm) | 96.52 mm |
| Assembled Width (mm) | 96.52 mm |
| Certifications | No Certifications |
| Certifications | No Certifications |
| Character Name(s) | No Character |
| Character Name(s) | No Character |
| Colour(s) | Red |
| Colour(s) | Red |
| Decoration Type | Sign |
| Decoration Type | Sign |
| Light Up Indicator | No |
| Light Up Indicator | No |
| Material(s) | Plastic |
| Material(s) | Plastic |
| Number of Pieces | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Occasion | Graduation |
| Occasion | Graduation |
| Package Depth (cm) | 57.79 cm |
| Package Depth (cm) | 57.79 cm |
| Package Depth (in) | 22.75 in |
| Package Depth (in) | 22.75 in |
| Package Height (cm) | 1.02 cm |
| Package Height (cm) | 1.02 cm |
| Package Height (in) | 0.40 in |
| Package Height (in) | 0.40 in |
| Package Weight (kg) | 0.05 kg |
| Package Weight (kg) | 0.05 kg |
| Package Weight (lb) | 0.10 lb |
| Package Weight (lb) | 0.10 lb |
| Package Width (cm) | 33.34 cm |
| Package Width (cm) | 33.34 cm |
| Package Width (in) | 13.13 in |
| Package Width (in) | 13.13 in |
| Power Source | Not Applicable |
| Power Source | Not Applicable |
| Primary Colour | Red |
| Primary Colour | Red |
| Product Use(s) | Decorative |
| Product Use(s) | Decorative |
| Sensor Type | Not Applicable |
| Sensor Type | Not Applicable |
| Shape | Rectangle |
| Shape | Rectangle |
| Sound Indicator | No |
| Sound Indicator | No |
| Theme | School Colours, Graduation Party |
| Theme | School Colours, Graduation Party |
