Pick up available 01:30 p.m., May 27
Only 3 left
A child is on the way! Give friends and family the surprise of boy or girl with this pack of confetti poppers. Pass them around at your baby shower and have guests pop all at once to reveal pink foil confetti - it's a boy! The poppers spring loaded mechanism makes for an exciting gender reveal. Twist the bottoms to share the news and spread fun and joy as you celebrate the impending arrival.
Blue Confetti Boy Poppers are a perfect addition to your gender reveal party or baby shower
Features 3 designs of pink and blue hearts, stars, and question marks
Add to party décor, invitation, party tables, pinatas and much more
Cardstock and foil
Net Weight: 1.2 oz (35.5 mL)
| Part Number | BX-D2ZH-T4C7 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Height (cm) | 11.35 cm |
| Assembled Height (cm) | 11.35 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.37 ft |
| Assembled Height (ft) | 0.37 ft |
| Assembled Height (in) | 4.47 in |
| Assembled Height (in) | 4.47 in |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 17.15 cm |
| Assembled Length (cm) | 17.15 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.56 ft |
| Assembled Length (ft) | 0.56 ft |
| Assembled Length (in) | 6 3/4 in |
| Assembled Length (in) | 6 3/4 in |
| Assembled Width (cm) | 17.53 cm |
| Assembled Width (cm) | 17.53 cm |
| Assembled Width (in) | 6.90 in |
| Assembled Width (in) | 6.90 in |
| Assembled Width (mm) | 175.26 mm |
| Assembled Width (mm) | 175.26 mm |
| Certifications | No Certifications |
| Certifications | No Certifications |
| Character Name(s) | No Character |
| Character Name(s) | No Character |
| Colour(s) | Blue |
| Colour(s) | Blue |
| Decoration Type | Confetti |
| Decoration Type | Confetti |
| Holiday | Holiday |
| Holiday | Holiday |
| License Name | Other |
| Light Bulb Type | Other |
| Light Up Indicator | No |
| Light Up Indicator | No |
| Material(s) | Paper |
| Material(s) | Paper |
| Number of Pieces | 12 |
| Number of Pieces | 12 |
| Occasion | Baby Shower |
| Occasion | Baby Shower |
| Package Depth (cm) | 17.00 cm |
| Package Depth (cm) | 17.00 cm |
| Package Depth (in) | 6.69 in |
| Package Depth (in) | 6.69 in |
| Package Height (cm) | 11.00 cm |
| Package Height (cm) | 11.00 cm |
| Package Height (in) | 4.33 in |
| Package Height (in) | 4.33 in |
| Package Weight (kg) | 0.24 kg |
| Package Weight (kg) | 0.24 kg |
| Package Weight (lb) | 0.53 lb |
| Package Weight (lb) | 0.53 lb |
| Package Width (cm) | 12.00 cm |
| Package Width (cm) | 12.00 cm |
| Package Width (in) | 4.72 in |
| Package Width (in) | 4.72 in |
| Power Source | Not Applicable |
| Power Source | Not Applicable |
| Primary Colour | Assorted |
| Primary Colour | Assorted |
| Product Use(s) | Decor |
| Product Use(s) | Decor |
| Sensor Type | Not Applicable |
| Sensor Type | Not Applicable |
| Shape | Rectangle |
| Shape | Rectangle |
| Sound Indicator | No |
| Sound Indicator | No |
| Theme | Gender Reveal |
| Theme | Gender Reveal |
| Wattage | 0 W |
| Wattage | 0 W |
