Amscan
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores
You may be interested in these similar products shown below.Creating a photo booth or dessert table backdrop is easy with these White and Silver First Communion String Decorations
Cardstock cutouts features double-sided circles that read "God Bless" or "First Communion" in silver script font
Silver cross cutouts add to the design with their 3D embossed print
Neutral white and silver colour scheme is perfect for any first communion celebration
Hang the strings along doorways or windows to make your child's big day even more special
Strings: 5' L each, Cutouts: 8" D
Includes 5 per pack
| Part Number | 671006 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Height (cm) | 2.01 cm |
| Assembled Height (cm) | 2.01 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.07 ft |
| Assembled Height (ft) | 0.07 ft |
| Assembled Height (in) | 0.79 in |
| Assembled Height (in) | 0.79 in |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 39.12 cm |
| Assembled Length (cm) | 39.12 cm |
| Assembled Length (ft) | 1.28 ft |
| Assembled Length (ft) | 1.28 ft |
| Assembled Length (in) | 15 3/8 in |
| Assembled Length (in) | 15 3/8 in |
| Assembled Width (cm) | 22.10 cm |
| Assembled Width (cm) | 22.10 cm |
| Assembled Width (in) | 8.70 in |
| Assembled Width (in) | 8.70 in |
| Assembled Width (mm) | 220.98 mm |
| Assembled Width (mm) | 220.98 mm |
| Certifications | No Certifications |
| Certifications | No Certifications |
| Character Name(s) | No Character |
| Character Name(s) | No Character |
| Colour(s) | White, Silver |
| Colour(s) | White, Silver |
| Decoration Type | Hanging Decoration |
| Decoration Type | Hanging Decoration |
| License Name | Other |
| Light Bulb Colour(s) | Clear |
| Light Up Indicator | No |
| Light Up Indicator | No |
| Material(s) | Paper, Plastic |
| Material(s) | Paper, Plastic |
| Number of Pieces | 5 |
| Number of Pieces | 5 |
| Package Depth (cm) | 39.12 cm |
| Package Depth (cm) | 39.12 cm |
| Package Depth (in) | 15.40 in |
| Package Depth (in) | 15.40 in |
| Package Height (cm) | 2.01 cm |
| Package Height (cm) | 2.01 cm |
| Package Height (in) | 0.79 in |
| Package Height (in) | 0.79 in |
| Package Weight (kg) | 0.20 kg |
| Package Weight (kg) | 0.20 kg |
| Package Weight (lb) | 0.44 lb |
| Package Weight (lb) | 0.44 lb |
| Package Width (cm) | 22.10 cm |
| Package Width (cm) | 22.10 cm |
| Package Width (in) | 8.70 in |
| Package Width (in) | 8.70 in |
| Power Source | Not Applicable |
| Power Source | Not Applicable |
| Primary Colour | Silver |
| Primary Colour | Silver |
| Product Use(s) | Decorative |
| Product Use(s) | Decorative |
| Sensor Type | Not Applicable |
| Sensor Type | Not Applicable |
| Shape | Other |
| Shape | Other |
| Sound Indicator | No |
| Sound Indicator | No |
| Theme | Religious, Communion |
| Theme | Religious, Communion |
Originally posted on partycity.com
