Amscan
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores
You may be interested in these similar products shown below.Happy Birthday Award Ribbon lets everyone know that today is your special day
Features a cardstock rosette bordering a medallion with the phrase "Happy birthday!"
Polka dot ribbons layer on top of the hanging ribbons
Attaches with a safety pin backing
Perfect for a girl or boy's birthday bash!
Dimensions: 3 1/4" wide x 6 1/2" long
Not for children under 3 years
WARNING: CHOKING HAZARD - Small parts
WARNING: This product contains a functional sharp point.
| Part Number | 210415 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Height (cm) | 20.32 cm |
| Assembled Height (cm) | 20.32 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.67 ft |
| Assembled Height (ft) | 0.67 ft |
| Assembled Height (in) | 8.00 in |
| Assembled Height (in) | 8.00 in |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 10.16 cm |
| Assembled Length (cm) | 10.16 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.33 ft |
| Assembled Length (ft) | 0.33 ft |
| Assembled Length (in) | 4 in |
| Assembled Length (in) | 4 in |
| Assembled Width (cm) | 0.64 cm |
| Assembled Width (cm) | 0.64 cm |
| Assembled Width (in) | 0.25 in |
| Assembled Width (in) | 0.25 in |
| Assembled Width (mm) | 6.35 mm |
| Assembled Width (mm) | 6.35 mm |
| Batteries Required Quantity | 0 |
| Batteries Required Quantity | 0 |
| Certifications | No Certifications |
| Certifications | No Certifications |
| Character Name(s) | No Character |
| Character Name(s) | No Character |
| Colour(s) | Orange, Turquoise |
| Colour(s) | Orange, Turquoise |
| Decoration Type | Novelty |
| Decoration Type | Novelty |
| License Name | Other |
| Light Bulb Type | LED |
| Light Bulb Type | LED |
| Light Up Indicator | No |
| Light Up Indicator | No |
| Material(s) | Cardboard, Fabric |
| Material(s) | Cardboard, Fabric |
| Milestone | 1st Birthday |
| Milestone | 1st Birthday |
| Number of Pieces | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Occasion | Birthday |
| Occasion | Birthday |
| Package Depth (cm) | 20.32 cm |
| Package Depth (cm) | 20.32 cm |
| Package Depth (in) | 8.00 in |
| Package Depth (in) | 8.00 in |
| Package Height (cm) | 1.27 cm |
| Package Height (cm) | 1.27 cm |
| Package Height (in) | 0.50 in |
| Package Height (in) | 0.50 in |
| Package Weight (kg) | 0.02 kg |
| Package Weight (kg) | 0.02 kg |
| Package Weight (lb) | 0.05 lb |
| Package Weight (lb) | 0.05 lb |
| Package Width (cm) | 8.38 cm |
| Package Width (cm) | 8.38 cm |
| Package Width (in) | 3.30 in |
| Package Width (in) | 3.30 in |
| Power Source | Not Applicable |
| Power Source | Not Applicable |
| Primary Colour | Pink |
| Primary Colour | Pink |
| Product Use(s) | Decorative |
| Product Use(s) | Decorative |
| Sensor Type | Not Applicable |
| Sensor Type | Not Applicable |
| Shape | Round |
| Shape | Round |
| Sound Indicator | No |
| Sound Indicator | No |
| Theme | Birthday, Birthday Party |
| Theme | Birthday, Birthday Party |
| Wattage | 3 W |
| Wattage | 3 W |
Originally posted on partycity.com
