Anagram Int'l Inc.
Out of stock at Lethbridge, AB Party City
Out of stock at Lethbridge, AB Party City
This cat balloon is sure to bring purrs and smiles to any cat-lover's party. Shaped like a kitty wearing a party hat and covered in colorful polka dots and a "Happy Birthday!" message, this 18-inch wide by 33-inch tall foil balloon is a purrfect single decorative addition or part of a balloon bouquet for your cat-themed celebration. The self-sealing and reusable design makes it a balloon guests will remember.
Giant Cat Birthday Balloon is shaped like a cat wearing a party hat
Foil balloon features colourful polka dots and a "Happy Birthday! " headline
Helium inflation and ribbon included
Balloons will be uninflated at the time of shipping/pick up. Balloon(s) can be inflated by going to the purchasing store with a receipt
Perfect for a cat-themed party
Self-sealing reusable balloon
Dimensions: 18" W x 33" H (45.7 x 83.8 cm)
| Part Number | 3539484 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | Self Sealing, Helium Compatability |
| Advanced Features | Self Sealing, Helium Compatability |
| Assembled Height (cm) | 0.64 cm |
| Assembled Height (cm) | 0.64 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.02 ft |
| Assembled Height (ft) | 0.02 ft |
| Assembled Height (in) | 0.25 in |
| Assembled Height (in) | 0.25 in |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 13.97 cm |
| Assembled Length (cm) | 13.97 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.46 ft |
| Assembled Length (ft) | 0.46 ft |
| Assembled Length (in) | 5.50 in |
| Assembled Length (in) | 5.50 in |
| Assembled Weight (kg) | 0.01 kg |
| Assembled Weight (kg) | 0.01 kg |
| Assembled Weight (lb) | 0.01 lb |
| Assembled Weight (lb) | 0.01 lb |
| Assembled Width (cm) | 18.42 cm |
| Assembled Width (cm) | 18.42 cm |
| Assembled Width (in) | 7.25 in |
| Assembled Width (in) | 7.25 in |
| Assembled Width (mm) | 184.15 mm |
| Assembled Width (mm) | 184.15 mm |
| Balloon Type | Air Filled, Supershape Balloons |
| Balloon Type | Air Filled, Supershape Balloons |
| Character Name(s) | No Character |
| Character Name(s) | No Character |
| Colour(s) | Multi-Colour, Assorted |
| Colour(s) | Multi-Colour, Assorted |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Occasion | General Party |
| Occasion | General Party |
| Package Depth (cm) | 10.25 cm |
| Package Depth (cm) | 10.25 cm |
| Package Depth (in) | 4.04 in |
| Package Depth (in) | 4.04 in |
| Package Height (cm) | 7.50 cm |
| Package Height (cm) | 7.50 cm |
| Package Height (in) | 2.95 in |
| Package Height (in) | 2.95 in |
| Package Weight (kg) | 0.02 kg |
| Package Weight (kg) | 0.02 kg |
| Package Weight (lb) | 0.04 lb |
| Package Weight (lb) | 0.04 lb |
| Package Width (cm) | 0.57 cm |
| Package Width (cm) | 0.57 cm |
| Package Width (in) | 0.23 in |
| Package Width (in) | 0.23 in |
| Primary Material | Foil |
| Primary Material | Foil |
| Shape | Various |
| Shape | Various |
| Theme | Cat |
| Theme | Cat |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on canadiantire.ca
Yes, I recommend this product.
Originally posted on canadiantire.ca
Originally posted on canadiantire.ca
Originally posted on canadiantire.ca
