Amscan
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores
You may be interested in these similar products shown below.SatinLuxe Love Rose Balloon is the perfect way to say "I Love You" to someone special on Happy Valentine's Day
Perfect for sharing with your loved ones
Helium inflation and ribbon included
Balloons will be uninflated at the time of shipping/pick up. Balloon(s) can be inflated by going to the purchasing store with a receipt
Suitable for all ages
| Part Number | F4258202 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | Helium Compatability, Reusable, Self Sealing |
| Advanced Features | Helium Compatability, Reusable, Self Sealing |
| Assembled Height (cm) | 45.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 45.00 cm |
| Assembled Height (ft) | 1.48 ft |
| Assembled Height (ft) | 1.48 ft |
| Assembled Height (in) | 17.72 in |
| Assembled Height (in) | 17.72 in |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 45.00 cm |
| Assembled Length (cm) | 45.00 cm |
| Assembled Length (ft) | 1.48 ft |
| Assembled Length (ft) | 1.48 ft |
| Assembled Length (in) | 17.72 in |
| Assembled Length (in) | 17.72 in |
| Assembled Weight (kg) | 0.18 kg |
| Assembled Weight (kg) | 0.18 kg |
| Assembled Weight (lb) | 180.00 lb |
| Assembled Weight (lb) | 180.00 lb |
| Assembled Width (cm) | 45.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 45.00 cm |
| Assembled Width (in) | 17.72 in |
| Assembled Width (in) | 17.72 in |
| Assembled Width (mm) | 450.00 mm |
| Assembled Width (mm) | 450.00 mm |
| Balloon Type | Satin Luxe Balloons, Printed, Standard |
| Balloon Type | Satin Luxe Balloons, Printed, Standard |
| Character Name(s) | No Character |
| Character Name(s) | No Character |
| Colour(s) | Gold, Pink, Red |
| Colour(s) | Gold, Pink, Red |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Diameter (in) | 17.72 in |
| Diameter (in) | 17.72 in |
| Holiday | Valentine's Day |
| Holiday | Valentine's Day |
| Occasion | Seasonal |
| Occasion | Seasonal |
| Package Depth (cm) | 1.00 cm |
| Package Depth (cm) | 1.00 cm |
| Package Depth (in) | 0.39 in |
| Package Depth (in) | 0.39 in |
| Package Height (cm) | 20.00 cm |
| Package Height (cm) | 20.00 cm |
| Package Height (in) | 7.87 in |
| Package Height (in) | 7.87 in |
| Package Weight (kg) | 0.10 kg |
| Package Weight (kg) | 0.10 kg |
| Package Weight (lb) | 0.22 lb |
| Package Weight (lb) | 0.22 lb |
| Package Width (cm) | 15.00 cm |
| Package Width (cm) | 15.00 cm |
| Package Width (in) | 5.91 in |
| Package Width (in) | 5.91 in |
| Primary Material | Foil |
| Primary Material | Foil |
| Shape | Heart |
| Shape | Heart |
| Theme | Love |
| Theme | Love |
