Pick up available 06:30 p.m., May 27
These 24 advice cards offer new moms lighthearted and concise tips to help navigate the joys and challenges of early motherhood. Printed on high-quality card stock and featuring pastel dots on white backgrounds, these cards are a fun way for new moms to share meaningful wisdom with each other. Whether reminding a new mom to accept help from others, take time for herself or cherish every moment, these cards from party supply leader Amscan will bring a smile and some needed guidance.
Pastel Dots New Mom Advice Cards is perfecting for giving future moms all the tips they need
Feature the phrase "New Mom Advice Cards" on one side and prompts on the other for guests to jot down their nuggets of wisdom
Great baby shower activity and a thoughtful memento for expecting parents
24 cards per pack
5" wide x 3 1/2in tall
Made of cardstock
| Part Number | 380172 |
|---|---|
| Character Name(s) | No Character |
| Character Name(s) | No Character |
| Colour | Multicolour |
| Colour | Multicolour |
| Holiday | Holiday |
| Holiday | Holiday |
| Number of Pieces | 24 |
| Number of Pieces | 24 |
| Occasion | Baby Shower |
| Occasion | Baby Shower |
|---|---|
| Package Depth (cm) | 0.71 cm |
| Package Depth (cm) | 0.71 cm |
| Package Depth (in) | 0.28 in |
| Package Depth (in) | 0.28 in |
| Package Height (cm) | 15.88 cm |
| Package Height (cm) | 15.88 cm |
| Package Height (in) | 6.25 in |
| Package Height (in) | 6.25 in |
| Package Weight (kg) | 0.04 kg |
| Package Weight (kg) | 0.04 kg |
| Package Weight (lb) | 0.10 lb |
| Package Weight (lb) | 0.10 lb |
| Package Width (cm) | 11.43 cm |
| Package Width (cm) | 11.43 cm |
| Package Width (in) | 4.50 in |
| Package Width (in) | 4.50 in |
| Theme | Baby Shower |
| Theme | Baby Shower |
| Type of Card | Greeting Card |
| Type of Card | Greeting Card |
$23.96
