Amscan
Out of stock at Lethbridge, AB Party City
Out of stock at Lethbridge, AB Party City
These fun temporary tattoos add patriotic flair for any Canada Day celebration. Whether you're throwing a backyard bash or heading to the parade, these 8 tattoos let your crew exhibit their Canadian pride in style. The easy-to-apply tattoos allow celebrants of all ages to join in the festivities, and quickly wipe off after the party is over - no fuss and no muss. So round up the gang, break out the pancakes and syrup, and don these tattoos to truly make it a memorable Canada Day.
Show off your Canadian pride with Canada Day Tattoos
No better way to celebrate your home and native land
Non-toxic
Includes 8 per pack
| Part Number | AM3902406 |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Age Group(s) | Youth (13-18 Years), Adult (18+) |
| Age Group(s) | Youth (13-18 Years), Adult (18+) |
| Character Name(s) | No Character |
| Character Name(s) | No Character |
| Colour(s) | Red |
| Colour(s) | Red |
| Costume Accessory Type | Tattoos |
| Costume Accessory Type | Tattoos |
|---|---|
| Number of Pieces | 6 |
| Number of Pieces | 6 |
| Occasion | General Party |
| Occasion | General Party |
| Package Depth (cm) | 3.63 cm |
| Package Depth (cm) | 3.63 cm |
| Package Depth (in) | 1.43 in |
| Package Depth (in) | 1.43 in |
| Package Height (cm) | 1.55 cm |
| Package Height (cm) | 1.55 cm |
| Package Height (in) | 0.61 in |
| Package Height (in) | 0.61 in |
| Package Weight (kg) | 0.00 kg |
| Package Weight (kg) | 0.00 kg |
| Package Weight (lb) | 0.00 lb |
| Package Weight (lb) | 0.00 lb |
| Package Width (cm) | 2.83 cm |
| Package Width (cm) | 2.83 cm |
| Package Width (in) | 1.11 in |
| Package Width (in) | 1.11 in |
| Percentage Recycled Content of Total Weight | 0 |
| Percentage Recycled Content of Total Weight | 0 |
| Primary Material | Paper |
| Primary Material | Paper |
| Size | One Size |
| Size | One Size |
| Theme | Canada Day |
| Theme | Canada Day |
