Amscan
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores
You may be interested in these similar products shown below.Carnival Prize Wheel lets you step right up and win a prize
Colourful sign reads "Spin-To-Win" and features an attached wheel broken into eight segments
Stands on its own and spins
| Part Number | 270286 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Height (cm) | 1.78 cm |
| Assembled Height (cm) | 1.78 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.06 ft |
| Assembled Height (ft) | 0.06 ft |
| Assembled Height (in) | 0.70 in |
| Assembled Height (in) | 0.70 in |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 51.05 cm |
| Assembled Length (cm) | 51.05 cm |
| Assembled Length (ft) | 1.68 ft |
| Assembled Length (ft) | 1.68 ft |
| Assembled Length (in) | 20 1/8 in |
| Assembled Length (in) | 20 1/8 in |
| Assembled Width (cm) | 34.74 cm |
| Assembled Width (cm) | 34.74 cm |
| Assembled Width (in) | 13.68 in |
| Assembled Width (in) | 13.68 in |
| Assembled Width (mm) | 347.35 mm |
| Assembled Width (mm) | 347.35 mm |
| Batteries Required Quantity | 0 |
| Batteries Required Quantity | 0 |
| Certifications | No Certifications |
| Certifications | No Certifications |
| Character Name(s) | No Character |
| Character Name(s) | No Character |
| Colour(s) | Blue, Red, White, Yellow |
| Decoration Type | Props |
| Decoration Type | Props |
| Light Up Indicator | No |
| Light Up Indicator | No |
| Material(s) | Cardboard |
| Material(s) | Cardboard |
| Number of Pieces | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Occasion | General Party |
| Occasion | General Party |
| Package Depth (cm) | 51.05 cm |
| Package Depth (cm) | 51.05 cm |
| Package Depth (in) | 20.10 in |
| Package Depth (in) | 20.10 in |
| Package Height (cm) | 1.78 cm |
| Package Height (cm) | 1.78 cm |
| Package Height (in) | 0.70 in |
| Package Height (in) | 0.70 in |
| Package Weight (kg) | 0.78 kg |
| Package Weight (kg) | 0.78 kg |
| Package Weight (lb) | 1.72 lb |
| Package Weight (lb) | 1.72 lb |
| Package Width (cm) | 34.73 cm |
| Package Width (cm) | 34.73 cm |
| Package Width (in) | 13.67 in |
| Package Width (in) | 13.67 in |
| Power Source | Not Applicable |
| Power Source | Not Applicable |
| Primary Colour | Yellow |
| Primary Colour | Yellow |
| Product Use(s) | Party, Decor |
| Product Use(s) | Party, Decor |
| Sensor Type | Not Applicable |
| Sensor Type | Not Applicable |
| Shape | Rectangle |
| Shape | Rectangle |
| Sound Indicator | No |
| Sound Indicator | No |
| Theme | Carnival |
| Theme | Carnival |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on partycity.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on partycity.com
