Vendor Brand
Pick up available 12:00 p.m., May 30
This oversized inflatable heart is perfect for celebrating Valentine's day in style. At four feet tall, this self-inflating heart takes just seconds to set up, making it a breeze for any occasion. The weatherproof polyester material means you can display it indoors or out, lighting up the night with its cool white 4L LED lights powered by the included 6 foot cord.
Valentine's Day Inflatable Heart is perfect for celebrating Valentine's Day, Anniversaries, or any other special occasions
Self-inflates in seconds making set a breeze
Features 4L cool white LED and a 6 feet power cord
Weather-proof polyester material makes it suitable for indoor and outdoor use
| Part Number | B001MDE916AA |
|---|---|
| Accessories List | Stakes, Ropes |
| Accessories List | Stakes, Ropes |
| Advanced Features | Easy to Use |
| Advanced Features | Easy to Use |
| Assembled Height (cm) | 121.92 cm |
| Assembled Height (cm) | 121.92 cm |
| Assembled Height (ft) | 4.00 ft |
| Assembled Height (ft) | 4.00 ft |
| Assembled Height (in) | 48.00 in |
| Assembled Height (in) | 48.00 in |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 38.10 cm |
| Assembled Length (cm) | 38.10 cm |
| Assembled Length (ft) | 1.25 ft |
| Assembled Length (ft) | 1.25 ft |
| Assembled Length (in) | 15 in |
| Assembled Length (in) | 15 in |
| Assembled Width (cm) | 88.90 cm |
| Assembled Width (cm) | 88.90 cm |
| Assembled Width (in) | 35.00 in |
| Assembled Width (in) | 35.00 in |
| Assembled Width (mm) | 889.00 mm |
| Assembled Width (mm) | 889.00 mm |
| Certifications | No Certifications |
| Certifications | No Certifications |
| Character Name(s) | Not Applicable |
| Character Name(s) | Not Applicable |
| Colour(s) | Red |
| Colour(s) | Red |
| Decoration Type | Inflatable props |
| Decoration Type | Inflatable props |
| Holiday | Valentine's Day |
| Holiday | Valentine's Day |
| License Name | Other |
| Light Bulb Colour(s) | White |
| Light Bulb Colour(s) | White |
| Light Bulb Type | LED |
| Light Bulb Type | LED |
| Light Up Indicator | No |
| Light Up Indicator | No |
| Material(s) | Fabric |
| Material(s) | Fabric |
| Number of Pieces | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Package Depth (cm) | 15.00 cm |
| Package Depth (cm) | 15.00 cm |
| Package Depth (in) | 5.91 in |
| Package Depth (in) | 5.91 in |
| Package Height (cm) | 20.00 cm |
| Package Height (cm) | 20.00 cm |
| Package Height (in) | 7.87 in |
| Package Height (in) | 7.87 in |
| Package Weight (kg) | 0.80 kg |
| Package Weight (kg) | 0.80 kg |
| Package Weight (lb) | 1.76 lb |
| Package Weight (lb) | 1.76 lb |
| Package Width (cm) | 13.00 cm |
| Package Width (cm) | 13.00 cm |
| Package Width (in) | 5.12 in |
| Package Width (in) | 5.12 in |
| Power Source | Plug In |
| Power Source | Plug In |
| Primary Colour | Red |
| Primary Colour | Red |
| Product Use(s) | Outdoor |
| Product Use(s) | Outdoor |
| Sensor Type | Not Applicable |
| Sensor Type | Not Applicable |
| Shape | Other |
| Shape | Other |
| Sound Indicator | No |
| Sound Indicator | No |
| Theme | Valentines Day |
| Theme | Valentines Day |
| Wattage | 12 W |
| Wattage | 12 W |
$101.9$126.96
