Amscan
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores
You may be interested in these similar products shown below.1st Birthday Mickey Mouse Room Decorating Kit features 3D centerpieces that include a print of Mickey sitting in front of a "1st Birthday" headline
Hand the foil number "1," cardstock garland, and paper fan decorations with the attached strings
Double-sided "1st Birthday" and Mickey Mouse face cutouts are a fun and festive addition to their Mickey Mouse first birthday party decorations
Garland: 10' W x 4 1/2" L
2 centerpieces: 6 1/4" W x 10 1/4" L
2 paper fan decorations: 12" D
4 cutouts: 9" W x 10" L
Sign: 10 1/4" W x 14" L
Set includes 10 pieces
| Part Number | 241833 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Assembled Height (cm) | 0.51 cm |
| Assembled Height (cm) | 0.51 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.02 ft |
| Assembled Height (ft) | 0.02 ft |
| Assembled Height (in) | 0.20 in |
| Assembled Height (in) | 0.20 in |
| Assembled Length (cm) | 39.88 cm |
| Assembled Length (cm) | 39.88 cm |
|---|---|
| Assembled Length (ft) | 1.31 ft |
| Assembled Length (ft) | 1.31 ft |
| Assembled Length (in) | 15 3/4 in |
| Assembled Length (in) | 15 3/4 in |
| Assembled Width (cm) | 26.67 cm |
| Assembled Width (cm) | 26.67 cm |
| Assembled Width (in) | 10.50 in |
| Assembled Width (in) | 10.50 in |
| Assembled Width (mm) | 266.70 mm |
| Assembled Width (mm) | 266.70 mm |
| Certifications | No Certifications |
| Certifications | No Certifications |
| Character Name(s) | Mickey Mouse |
| Character Name(s) | Mickey Mouse |
| Colour(s) | Black, White, Red, Yellow, Teal |
| Colour(s) | Black, White, Red, Yellow, Teal |
| Decoration Type | Decoration Kit |
| Decoration Type | Decoration Kit |
| Light Up Indicator | No |
| Light Up Indicator | No |
| Material(s) | Paper |
| Material(s) | Paper |
| Number of Pieces | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Occasion | General Party |
| Occasion | General Party |
| Package Depth (cm) | 19.88 cm |
| Package Depth (cm) | 19.88 cm |
| Package Depth (in) | 7.83 in |
| Package Depth (in) | 7.83 in |
| Package Height (cm) | 0.51 cm |
| Package Height (cm) | 0.51 cm |
| Package Height (in) | 0.20 in |
| Package Height (in) | 0.20 in |
| Package Weight (kg) | 0.27 kg |
| Package Weight (kg) | 0.27 kg |
| Package Weight (lb) | 0.60 lb |
| Package Weight (lb) | 0.60 lb |
| Package Width (cm) | 10.16 cm |
| Package Width (cm) | 10.16 cm |
| Package Width (in) | 4.00 in |
| Package Width (in) | 4.00 in |
| Power Source | Not Applicable |
| Power Source | Not Applicable |
| Primary Colour | Teal |
| Primary Colour | Teal |
| Product Use(s) | Indoor, Outdoor |
| Product Use(s) | Indoor, Outdoor |
| Sensor Type | Not Applicable |
| Sensor Type | Not Applicable |
| Shape | Other |
| Shape | Other |
| Sound Indicator | No |
| Sound Indicator | No |
| Theme | Birthday |
| Theme | Birthday |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on partycity.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on partycity.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on partycity.com
