Amscan
Pick up available 12:00 p.m., May 28
Only 2 left
Have a paw-some time dressing up for Halloween with the Black Cat Fingerless Furry Paw Gloves, Adult. These glovelettes are designed to look like cat paws with attached black faux fur. You can pair these fancy glovelettes with black apparel (sold separately) to create your DIY cat costume. Made from acrylic and polyester, the black Halloween accessory is durable and fashionable. One size fits most teens and adults. For extended use, spot-clean only.
The Black Cat Fingerless Furry Paw Gloves are the ideal accessories to make sure you have a paw-some time dressing up for Halloween
Glovelettes are designed to look like cat paws with attached black faux fur
Pair these glovelettes with white apparel (sold separately) to create your DIY cat costume
Size: One size fits most teens and adults
Materials: Acrylic and polyester
Care: Spot-clean only
Intended for adult use only
| Part Number | AM8401604-NS |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Age Group(s) | Youth (13-18 Years), Adult (18+) |
| Age Group(s) | Youth (13-18 Years), Adult (18+) |
| Character Name(s) | No Character |
| Character Name(s) | No Character |
| Colour(s) | Black |
| Colour(s) | Black |
| Costume Accessory Type | Gloves |
| Costume Accessory Type | Gloves |
|---|---|
| Number of Pieces | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Package Depth (cm) | 3.94 cm |
| Package Depth (cm) | 3.94 cm |
| Package Depth (in) | 1.55 in |
| Package Depth (in) | 1.55 in |
| Package Height (cm) | 29.08 cm |
| Package Height (cm) | 29.08 cm |
| Package Height (in) | 11.45 in |
| Package Height (in) | 11.45 in |
| Package Weight (kg) | 0.05 kg |
| Package Weight (kg) | 0.05 kg |
| Package Weight (lb) | 0.11 lb |
| Package Weight (lb) | 0.11 lb |
| Package Width (cm) | 21.72 cm |
| Package Width (cm) | 21.72 cm |
| Package Width (in) | 8.55 in |
| Package Width (in) | 8.55 in |
| Percentage Recycled Content of Total Weight | 0 |
| Percentage Recycled Content of Total Weight | 0 |
| Primary Material | Fur |
| Primary Material | Fur |
| Size | One Size |
| Size | One Size |
| Theme | Animals & Wildlife, Cats |
| Theme | Animals & Wildlife, Cats |
$36.96
Yes, I recommend this product.
Originally posted on partycity.com
Originally posted on partycity.com
Originally posted on partycity.com
