Transform into a classic figure with the Adult Father Priest Black Robe Halloween Costume. This adult costume is perfect for themed parties or Halloween, offering an authentic look with its traditional design. Complete your priest costume with additional accessories like a rosary or cross necklace for a truly convincing appearance.
Pull-over robe with hook and loop closures
Includes a white collar and stole
Ideal for Halloween or themed events
Accessories such as rosary or cross necklace available separately
Size: Adult
| Part Number | 15881-NS |
|---|---|
| Age Group(s) | Adult (18+) |
| Age Group(s) | Adult (18+) |
| Character Name(s) | No Character |
| Character Name(s) | No Character |
| Colour(s) | Multi-Colour |
| Colour(s) | Multi-Colour |
| Gender | Male |
| Gender | Male |
| Holiday | Halloween |
| Holiday | Halloween |
|---|---|
| License Name | Other |
| Number of Pieces | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Occasion | Seasonal |
| Occasion | Seasonal |
| Package Depth (cm) | 4.45 cm |
| Package Depth (cm) | 4.45 cm |
| Package Depth (in) | 1.75 in |
| Package Depth (in) | 1.75 in |
| Package Height (cm) | 37.97 cm |
| Package Height (cm) | 37.97 cm |
| Package Height (in) | 14.95 in |
| Package Height (in) | 14.95 in |
| Package Weight (kg) | 0.38 kg |
| Package Weight (kg) | 0.38 kg |
| Package Weight (lb) | 0.83 lb |
| Package Weight (lb) | 0.83 lb |
| Package Width (cm) | 31.24 cm |
| Package Width (cm) | 31.24 cm |
| Package Width (in) | 12.30 in |
| Package Width (in) | 12.30 in |
| Pieces Included | Costume |
| Pieces Included | Costume |
| Size | One Size |
| Size | One Size |
| Theme | Careers, Religious, Occupation |
| Theme | Careers, Religious, Occupation |
