Amscan
One Size
Pick up available 12:00 p.m., May 26
Add a touch of tropical flair to your summer party with the Adult Natural Grass Long Hula Skirt. Perfect for Hawaiian luaus, this green skirt is made from coloured raffia and features an adjustable wrap for a comfortable fit. Whether you're dressing up for a themed event or decorating a party table, this versatile skirt is sure to impress.
Made from 100% coloured raffia
Adjustable wrap for a customizable fit
Available in large (31" waist x 28" long) and x-large (42" waist x 28" long) sizes
Can also be used as a table skirt for parties
| Part Number | 50430-G |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Age Group(s) | Adult (18+), Youth (13-18 Years) |
| Age Group(s) | Adult (18+), Youth (13-18 Years) |
| Character Name(s) | No Character |
| Character Name(s) | No Character |
| Colour(s) | Green |
| Colour(s) | Green |
| Costume Accessory Type | Skirt |
| Costume Accessory Type | Skirt |
|---|---|
| Number of Pieces | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Occasion | General Party |
| Occasion | General Party |
| Package Depth (cm) | 4.45 cm |
| Package Depth (cm) | 4.45 cm |
| Package Depth (in) | 1.75 in |
| Package Depth (in) | 1.75 in |
| Package Height (cm) | 82.55 cm |
| Package Height (cm) | 82.55 cm |
| Package Height (in) | 32.50 in |
| Package Height (in) | 32.50 in |
| Package Weight (kg) | 0.23 kg |
| Package Weight (kg) | 0.23 kg |
| Package Weight (lb) | 0.50 lb |
| Package Weight (lb) | 0.50 lb |
| Package Width (cm) | 14.61 cm |
| Package Width (cm) | 14.61 cm |
| Package Width (in) | 5.75 in |
| Package Width (in) | 5.75 in |
| Primary Material | Plastic |
| Primary Material | Plastic |
| Size | One Size |
| Size | One Size |
| Theme | Luau, Summer |
| Theme | Luau, Summer |
$36.96
Originally posted on partycity.com
Originally posted on partycity.com
