Amscan
Pick up available 12:00 p.m., May 26
Only 3 left
Channel your inner aviator with the Adult Top Gun Maverick Fur-Trimmed Bomber Jacket. This brown faux leather bomber jacket, complete with a faux fur collar, is perfect for movie enthusiasts looking to recreate iconic scenes. Ideal for Halloween or themed parties, this aviator jacket adds an authentic touch to your costume.
This brown faux-leather jacket features a faux-fur collar, functional pockets, front zipper, and multiple sewn pockets
Sunglasses, tee shirt, pants, and belt not included
This is perfect for movie buffs who want to recreate their favourite scenes at home
| Part Number | AM8403514-NS |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Age Group(s) | Adult (18+), Youth (13-18 Years) |
| Age Group(s) | Adult (18+), Youth (13-18 Years) |
| Character Name(s) | No Character |
| Character Name(s) | No Character |
| Colour(s) | Brown |
| Colour(s) | Brown |
| Costume Accessory Type | Jacket |
| Costume Accessory Type | Jacket |
|---|---|
| Number of Pieces | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Occasion | Seasonal |
| Occasion | Seasonal |
| Package Depth (cm) | 2.54 cm |
| Package Depth (cm) | 2.54 cm |
| Package Depth (in) | 1.00 in |
| Package Depth (in) | 1.00 in |
| Package Height (cm) | 2.54 cm |
| Package Height (cm) | 2.54 cm |
| Package Height (in) | 1.00 in |
| Package Height (in) | 1.00 in |
| Package Weight (kg) | 0.34 kg |
| Package Weight (kg) | 0.34 kg |
| Package Weight (lb) | 0.75 lb |
| Package Weight (lb) | 0.75 lb |
| Package Width (cm) | 2.54 cm |
| Package Width (cm) | 2.54 cm |
| Package Width (in) | 1.00 in |
| Package Width (in) | 1.00 in |
| Percentage Recycled Content of Total Weight | 0 |
| Percentage Recycled Content of Total Weight | 0 |
| Primary Material | Fabric |
| Primary Material | Fabric |
| Size | One Size |
| Size | One Size |
| Theme | Halloween, TV & Movie |
| Theme | Halloween, TV & Movie |
$59.99
No, I do not recommend this product.
