Amscan
S/M
Pick up available 12:00 p.m., May 31
Only 3 left
Transform into a magical woodland fairy with this enchanting green tulle skirt. Adorned with delicate flower accents and flowing tulle, this fairy skirt is perfect for creating a whimsical fairy costume. Ideal for Halloween or any fairy-themed event, this green skirt adds a touch of fantasy to your ensemble.
Frolic in the forest with this Woodland Fairy Skirt
This cute green skirt features trails of green tulle and flower accents along the waist
Perfect for fairy and woodland creature costumes alike
Available in a variety of sizes
| Part Number | 8409495 |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Age Group(s) | Adult (18+), Youth (13-18 Years) |
| Age Group(s) | Adult (18+), Youth (13-18 Years) |
| Character Name(s) | No Character |
| Character Name(s) | No Character |
| Colour(s) | Green, Red, Yellow |
| Colour(s) | Green, Red, Yellow |
| Costume Accessory Type | Pants/Bottoms |
| Costume Accessory Type | Pants/Bottoms |
|---|---|
| Number of Pieces | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Occasion | Seasonal |
| Occasion | Seasonal |
| Package Depth (cm) | 15.88 cm |
| Package Depth (cm) | 15.88 cm |
| Package Depth (in) | 6.25 in |
| Package Depth (in) | 6.25 in |
| Package Height (cm) | 1.52 cm |
| Package Height (cm) | 1.52 cm |
| Package Height (in) | 0.60 in |
| Package Height (in) | 0.60 in |
| Package Weight (kg) | 0.25 kg |
| Package Weight (kg) | 0.25 kg |
| Package Weight (lb) | 0.55 lb |
| Package Weight (lb) | 0.55 lb |
| Package Width (cm) | 21.59 cm |
| Package Width (cm) | 21.59 cm |
| Package Width (in) | 8.50 in |
| Package Width (in) | 8.50 in |
| Percentage Recycled Content of Total Weight | 0 |
| Percentage Recycled Content of Total Weight | 0 |
| Primary Material | Fabric |
| Primary Material | Fabric |
| Size | S/M |
| Size | S/M |
| Theme | Halloween, Fairies |
| Theme | Halloween, Fairies |
$58.96
