Amscan
Out of stock at Lethbridge, AB Party City
Out of stock at Lethbridge, AB Party City
Whether you're looking to energize the crowd at the big game or add some extra oomph to your pranks, these Air Horn Can delivers. When you need to make some noise and turn heads, reach for this fun and boisterous air horn. Bring it along to amp up the celebration at parties, events, tailgates and more.
Contains compressed air that releases a loud horn sound when the nozzle is pressed
The ultimate party accomplice
Adds a playful touch of revelry to any gathering
Surprise guests by incorporating it into party favours
Simple design
Compact and portable
| Part Number | AM349790 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Age Group | 5+ |
| Age Group | 5+ |
| Character Name(s) | No Character |
| Character Name(s) | No Character |
| Colour(s) | Black, Red |
| Colour(s) | Black, Red |
|---|---|
| Consumer Pack Size | 1 |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Language | English |
| Language | English |
| Number of Pieces | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Package Depth (cm) | 20.57 cm |
| Package Depth (cm) | 20.57 cm |
| Package Depth (in) | 8.10 in |
| Package Depth (in) | 8.10 in |
| Package Height (cm) | 3.81 cm |
| Package Height (cm) | 3.81 cm |
| Package Height (in) | 1.50 in |
| Package Height (in) | 1.50 in |
| Package Weight (kg) | 0.09 kg |
| Package Weight (kg) | 0.09 kg |
| Package Weight (lb) | 0.20 lb |
| Package Weight (lb) | 0.20 lb |
| Package Width (cm) | 11.68 cm |
| Package Width (cm) | 11.68 cm |
| Package Width (in) | 4.60 in |
| Package Width (in) | 4.60 in |
| Primary Material | Plastic |
| Primary Material | Plastic |
| Theme | Baseball, Basketball, Football, Hockey, Soccer |
| Theme | Baseball, Basketball, Football, Hockey, Soccer |
Originally posted on canadiantire.ca
