Amscan
Pick up available 05:30 p.m., May 29
Only 3 left
A true goddess needs her laurels. Complete your Ancient Goddess or Queen costume with this gold laurel wreath headband. Made of plastic and elastic, the headband is easily adjusted to your perfect fit. Whether you're attending a Halloween event or a costume party, this Ancient Roman Goddess Head Wreath Crown will elevate your look to a whole new level of goddess-like grace and sophistication.
Every true goddess deserves her laurels, and this exquisite Ancient Roman Goddess Head Wreath Crown is just what you need to embody the regal beauty of a Roman goddess
Crafted with intricate detail, this head wreath features a laurel wreath headband with a gold leaf motif, symbolizing your divine status
Costume not included
Adjustable band offers a comfy fit
One size fits most teens and adults
Material: Plastic, elastic
Headbands for women
Category: Headbands
| Part Number | AM8405358-NS |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Age Group(s) | Adult (18+) |
| Age Group(s) | Adult (18+) |
| Character Name(s) | No Character |
| Character Name(s) | No Character |
| Colour(s) | Multi-Colour |
| Colour(s) | Multi-Colour |
| Costume Accessory Type | Hair Accessories |
| Costume Accessory Type | Hair Accessories |
|---|---|
| Holiday | Halloween |
| Holiday | Halloween |
| Number of Pieces | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Occasion | Seasonal |
| Occasion | Seasonal |
| Package Depth (cm) | 1.14 cm |
| Package Depth (cm) | 1.14 cm |
| Package Depth (in) | 0.45 in |
| Package Depth (in) | 0.45 in |
| Package Height (cm) | 23.62 cm |
| Package Height (cm) | 23.62 cm |
| Package Height (in) | 9.30 in |
| Package Height (in) | 9.30 in |
| Package Weight (kg) | 0.01 kg |
| Package Weight (kg) | 0.01 kg |
| Package Weight (lb) | 0.01 lb |
| Package Weight (lb) | 0.01 lb |
| Package Width (cm) | 19.18 cm |
| Package Width (cm) | 19.18 cm |
| Package Width (in) | 7.55 in |
| Package Width (in) | 7.55 in |
| Percentage Recycled Content of Total Weight | 0 |
| Percentage Recycled Content of Total Weight | 0 |
| Primary Material | Plastic |
| Primary Material | Plastic |
| Size | One Size |
| Size | One Size |
| Theme | Goddesses, Egyptian, Roman |
| Theme | Goddesses, Egyptian, Roman |
$80.96
