Nickelodeon
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores
You may be interested in these similar products shown below.Shimmer and Shine Scene Setter with Photo Booth Props feature a colourful "Happy Birthday" message and prints of gems
Single-sided plastic posters come with 12 fun photo props shaped like Shimmer and Shine characters or signs with cute messages like "Twinsies"
Suitable for indoor or outdoor use
Scene setter: 65" x 75" when assembled, Banner: 44" W x 16" L
2 large posters: 32 1/2" W x 59" L
2 small posters: 10" W x 16" L
Includes 12 photo booth props
| Part Number | 670753 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Assembled Height (cm) | 2.03 cm |
| Assembled Height (cm) | 2.03 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.07 ft |
| Assembled Height (ft) | 0.07 ft |
| Assembled Height (in) | 0.80 in |
| Assembled Height (in) | 0.80 in |
| Assembled Length (cm) | 25.40 cm |
| Assembled Length (cm) | 25.40 cm |
|---|---|
| Assembled Length (ft) | 0.83 ft |
| Assembled Length (ft) | 0.83 ft |
| Assembled Length (in) | 10 in |
| Assembled Length (in) | 10 in |
| Assembled Width (cm) | 24.13 cm |
| Assembled Width (cm) | 24.13 cm |
| Assembled Width (in) | 9.50 in |
| Assembled Width (in) | 9.50 in |
| Assembled Width (mm) | 241.30 mm |
| Assembled Width (mm) | 241.30 mm |
| Certifications | No Certifications |
| Certifications | No Certifications |
| Character Name(s) | Shimmer Shine |
| Character Name(s) | Shimmer Shine |
| Colour(s) | Yellow, White, Purple, Black, Teal |
| Colour(s) | Yellow, White, Purple, Black, Teal |
| Decoration Type | Backdrop/Scene Setter |
| Decoration Type | Backdrop/Scene Setter |
| Holiday | Holiday |
| Holiday | Holiday |
| License Name | Other |
| Light Up Indicator | No |
| Light Up Indicator | No |
| Material(s) | Plastic |
| Material(s) | Plastic |
| Number of Pieces | 17 |
| Number of Pieces | 17 |
| Occasion | Birthday |
| Occasion | Birthday |
| Package Depth (cm) | 36.83 cm |
| Package Depth (cm) | 36.83 cm |
| Package Depth (in) | 14.50 in |
| Package Depth (in) | 14.50 in |
| Package Height (cm) | 2.03 cm |
| Package Height (cm) | 2.03 cm |
| Package Height (in) | 0.80 in |
| Package Height (in) | 0.80 in |
| Package Weight (kg) | 0.20 kg |
| Package Weight (kg) | 0.20 kg |
| Package Weight (lb) | 0.45 lb |
| Package Weight (lb) | 0.45 lb |
| Package Width (cm) | 25.40 cm |
| Package Width (cm) | 25.40 cm |
| Package Width (in) | 10.00 in |
| Package Width (in) | 10.00 in |
| Power Source | Not Applicable |
| Power Source | Not Applicable |
| Primary Colour | Purple |
| Primary Colour | Purple |
| Product Use(s) | Indoor, Outdoor, Decorative, Party |
| Product Use(s) | Indoor, Outdoor, Decorative, Party |
| Sensor Type | Not Applicable |
| Sensor Type | Not Applicable |
| Shape | Rectangle |
| Shape | Rectangle |
| Sound Indicator | No |
| Sound Indicator | No |
| Theme | Birthday, Birthday Party, Shimmer and Shine |
| Theme | Birthday, Birthday Party, Shimmer and Shine |
