Exclusive Brands
Fruit, Other
Pick up available 06:30 p.m., May 26
Experience a burst of fun with Shock Rocks Popping Candy. Perfect for birthdays, this candy provides an exciting popping sensation in your mouth. Available in delicious Blue Raspberry and Strawberry flavours, this popping candy is sure to delight kids and adults alike.
Candy pops in your mouth for a fun experience
Suitable for ages 3 and up
Each pack contains 9 g of candy
Available in two flavours: Blue Raspberry and Strawberry
Available in Strawberry and Blue Raspberry flavours
| Part Number | PCC-90013 |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | No Certifications |
| Certifications | No Certifications |
| Flavour | Fruit, Other |
| Flavour | Fruit, Other |
| Gum and Candy Type | Hard Candy |
| Gum and Candy Type | Hard Candy |
| Ingredients | Sugars |
| Ingredients | Sugars |
|---|---|
| Net Weight (g) | 9.00 g |
| Net Weight (g) | 9.00 g |
| Number of Pieces | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Package Depth (cm) | 7.60 cm |
| Package Depth (cm) | 7.60 cm |
| Package Depth (in) | 2.99 in |
| Package Depth (in) | 2.99 in |
| Package Height (cm) | 10.70 cm |
| Package Height (cm) | 10.70 cm |
| Package Height (in) | 4.21 in |
| Package Height (in) | 4.21 in |
| Package Weight (kg) | 0.01 kg |
| Package Weight (kg) | 0.01 kg |
| Package Weight (lb) | 0.02 lb |
| Package Weight (lb) | 0.02 lb |
| Package Width (cm) | 0.50 cm |
| Package Width (cm) | 0.50 cm |
| Package Width (in) | 0.20 in |
| Package Width (in) | 0.20 in |
| Primary Colour | Black |
| Primary Colour | Black |
| Product Weight (g) | 9.00 g |
| Shelf Life (months) | 18 mo |
| Shelf Life (months) | 18 mo |
| Theme | Not Applicable |
| Theme | Not Applicable |
$77.97
