Celebrate special moments with these elegant Silver Spiral Glitter Wax Candles. Perfect for birthdays, New Year's desserts, or any festive occasion, these birthday candles add a touch of sparkle to your cakes and sweets. Create a memorable display by combining these decorative candles with other cake candles or matching them to the guest of honour's age.
Ideal for various celebrations
Enhances the look of cakes and desserts
Includes twelve candles per pack
Crafted from high-quality wax
Each candle measures 3.2 inches in length
Made of wax
Includes 12 per pack
| Part Number | 339952 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Assembled Depth (cm) | 15.24 cm |
| Assembled Depth (cm) | 15.24 cm |
| Assembled Depth (ft) | 0.50 ft |
| Assembled Depth (ft) | 0.50 ft |
| Assembled Depth (in) | 6.00 in |
| Assembled Depth (in) | 6.00 in |
| Assembled Height (cm) | 1.27 cm |
| Assembled Height (cm) | 1.27 cm |
|---|---|
| Assembled Height (ft) | 0.04 ft |
| Assembled Height (ft) | 0.04 ft |
| Assembled Height (in) | 0.50 in |
| Assembled Height (in) | 0.50 in |
| Assembled Width (cm) | 9.40 cm |
| Assembled Width (cm) | 9.40 cm |
| Assembled Width (in) | 3.70 in |
| Assembled Width (in) | 3.70 in |
| Assembled Width (mm) | 93.98 mm |
| Assembled Width (mm) | 93.98 mm |
| Candle Type | Cake Topper |
| Candle Type | Cake Topper |
| Certifications | No Certifications |
| Certifications | No Certifications |
| Character Name(s) | No Character |
| Character Name(s) | No Character |
| Colour(s) | Silver |
| Colour(s) | Silver |
| Package Depth (cm) | 15.24 cm |
| Package Depth (in) | 6.00 in |
| Package Height (cm) | 1.27 cm |
| Package Height (in) | 0.50 in |
| Package Weight (kg) | 0.03 kg |
| Package Weight (lb) | 0.07 lb |
| Package Width (cm) | 9.40 cm |
| Package Width (in) | 3.70 in |
| Primary Material | Wax |
| Primary Material | Wax |
| Primary Scent | Unscented |
| Primary Scent | Unscented |
| Product Use(s) | Candle Holder |
| Product Use(s) | Candle Holder |
| Shape | Not Applicable |
| Shape | Not Applicable |
| Theme | Birthday, New Year's Eve |
| Theme | Birthday, New Year's Eve |
