Proudly Canadian
Amscan
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores
You may be interested in these similar products shown below.Enhance your religious celebrations with the Star & Moon Bamboo Platter Serveware. This elegant platter, shaped like a crescent moon with a star in the centre, is perfect for presenting your favourite treats. Ideal for Eid Mubarak, Ramadan, or any special event, it adds a touch of natural beauty to your table setting.
Create a beautiful focal point at your event with this Eid Celebration Star and Moon Bamboo Platter
Natural looking platter is shaped like a crescent moon with a star in the centre
Fill these bowls with your favourite treats
Made of bamboo
Reusable product
Hand wash
| Part Number | 431188 |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Height (cm) | 14.41 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.47 ft |
| Assembled Height (in) | 5.68 in |
| Assembled Length (cm) | 9.53 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.31 ft |
| Assembled Length (in) | 3.75 in |
| Assembled Weight (kg) | 0.48 kg |
| Assembled Weight (lb) | 1.05 lb |
| Assembled Width (cm) | 9.14 cm |
|---|---|
| Assembled Width (in) | 3.60 in |
| Assembled Width (mm) | 91.44 mm |
| Character Name(s) | No Character |
| Colour(s) | Tan |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Holiday | Eid |
| Number of Pieces | 1 |
| Occasion | Religious |
| Package Depth (cm) | 34.80 cm |
| Package Depth (in) | 13.70 in |
| Package Height (cm) | 1.27 cm |
| Package Height (in) | 0.50 in |
| Package Weight (kg) | 0.48 kg |
| Package Weight (lb) | 1.05 lb |
| Package Width (cm) | 33.02 cm |
| Package Width (in) | 13.00 in |
| Primary Material | Bamboo |
| Product Capacity (gal) | 0.13 gal (US) |
| Product Capacity (l) | 0.50 l |
| Product Use(s) | Indoor, Outdoor |
| Serveware Type | Platter |
| Shape | Novelty/Specialty |
| Theme | EID |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Originally posted on partycity.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on partycity.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on partycity.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on partycity.com
