Rev up your heavy metal biker look with our Studded Wristband! This wristband is made of thick black faux leather with three rows of silver pyramid studs and comes with a dual snap closure.
Take your heavy metal biker look to the next level with this edgy Studded Wristband
Exudes a rugged and rock 'n' roll vibe that is perfect for bikers and rockers
Material: Faux leather
One size fits most teens and adults
Intended for adult use only
Men's, Women's, Gender Neutral
Colour: Black
Category: Bracelets, Wristbands
| Part Number | AM840710 |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Age Group(s) | Adult (18+) |
| Character Name(s) | No Character |
| Colour(s) | Black, Silver |
| Costume Accessory Type | Jewelry |
| Number of Pieces | 1 |
| Package Depth (cm) | 13.97 cm |
| Package Depth (in) | 5.50 in |
| Package Height (cm) | 1.52 cm |
| Package Height (in) | 0.60 in |
|---|---|
| Package Weight (kg) | 0.02 kg |
| Package Weight (lb) | 0.05 lb |
| Package Width (cm) | 12.70 cm |
| Package Width (in) | 5.00 in |
| Percentage Recycled Content of Total Weight | 0 |
| Primary Material | Leather |
| Size | One Size |
| Theme | Bikers, Rock & Roll |
