Pick up available 12:00 p.m., May 27
Add a touch of sparkle to your cowgirl costume with this white sequin cowboy hat. Ideal for creating a DIY cowgirl look, this sparkly cowboy hat is designed to make you stand out at any event. Its shiny material and stylish design ensure you look fabulous while celebrating.
This white sequin cowboy hat is bedazzled with shiny white material at the brim
Perfect for a DIY cow girl costume
One size fits most adults
| Part Number | 90004W |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Age Group(s) | Adult (18+), Youth (13-18 Years) |
| Age Group(s) | Adult (18+), Youth (13-18 Years) |
| Character Name(s) | Cowboy |
| Character Name(s) | Cowboy |
| Colour(s) | White |
| Colour(s) | White |
| Costume Accessory Type | Hats |
| Costume Accessory Type | Hats |
|---|---|
| Holiday | Halloween |
| Holiday | Halloween |
| Number of Pieces | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Occasion | Seasonal |
| Occasion | Seasonal |
| Package Depth (cm) | 13.00 cm |
| Package Depth (cm) | 13.00 cm |
| Package Depth (in) | 5.12 in |
| Package Depth (in) | 5.12 in |
| Package Height (cm) | 30.00 cm |
| Package Height (cm) | 30.00 cm |
| Package Height (in) | 11.81 in |
| Package Height (in) | 11.81 in |
| Package Weight (kg) | 0.10 kg |
| Package Weight (kg) | 0.10 kg |
| Package Weight (lb) | 0.22 lb |
| Package Weight (lb) | 0.22 lb |
| Package Width (cm) | 8.99 cm |
| Package Width (cm) | 8.99 cm |
| Package Width (in) | 3.54 in |
| Package Width (in) | 3.54 in |
| Percentage Recycled Content of Total Weight | 0 |
| Percentage Recycled Content of Total Weight | 0 |
| Primary Material | Polyester |
| Primary Material | Polyester |
| Size | One Size |
| Size | One Size |
| Theme | Halloween |
| Theme | Halloween |
$101.96
