Wilton
Pick up available 12:00 p.m., May 27
Enhance your cake decoration with a touch of elegance using Wilton Edible Glitter Spray. Perfect for adding a shimmering finish to fondant and gum paste creations, this gold glitter spray will make your flowers, bows, and ribbons sparkle beautifully. Ideal for bakers looking to elevate their confectionery designs.
Adds a sparkling effect to fondant and gum paste decorations
Easy-to-use spray bottle for convenient application
Gold colour for a luxurious look
| Part Number | 190200207 |
|---|---|
| Advanced Features | Kosher |
| Advanced Features | Kosher |
| Certifications | Kosher |
| Certifications | Kosher |
| Flavour | Other |
| Flavour | Other |
| Gum and Candy Type | Hard Candy |
| Gum and Candy Type | Hard Candy |
| Ingredients | Corn Starch, Sugars |
| Ingredients | Corn Starch, Sugars |
|---|---|
| Net Weight (g) | 10.00 g |
| Net Weight (g) | 10.00 g |
| Number of Pieces | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Occasion | General Party |
| Occasion | General Party |
| Package Depth (cm) | 3.40 cm |
| Package Depth (in) | 1.34 in |
| Package Height (cm) | 16.56 cm |
| Package Height (in) | 6.52 in |
| Package Weight (kg) | 0.06 kg |
| Package Weight (lb) | 0.14 lb |
| Package Width (cm) | 7.19 cm |
| Package Width (in) | 2.83 in |
| Primary Colour | Gold |
| Primary Colour | Gold |
| Product Weight (g) | 10.00 g |
| Shelf Life (months) | 36 mo |
| Shelf Life (months) | 36 mo |
| Theme | Christmas, Easter, Halloween, Summer, Valentines Day |
| Theme | Christmas, Easter, Halloween, Summer, Valentines Day |
$29.46
