Wilton
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores
You may be interested in these similar products shown below.Gel-based Black icing colour formula won't water down cake batter or icing
Large amounts of Black may affect icing taste
When using Black, start with chocolate icing to limit the amount of colour needed
| Part Number | 190200399 |
|---|---|
| Advanced Features | Kosher |
| Advanced Features | Kosher |
| Certifications | Kosher |
| Certifications | Kosher |
| Flavour | Other |
| Flavour | Other |
| Gum and Candy Type | Hard Candy |
| Gum and Candy Type | Hard Candy |
| Ingredients | Corn Syrup |
| Ingredients | Corn Syrup |
|---|---|
| Net Weight (g) | 28.00 g |
| Net Weight (g) | 28.00 g |
| Number of Pieces | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Package Depth (cm) | 3.45 cm |
| Package Depth (cm) | 3.45 cm |
| Package Depth (in) | 1.36 in |
| Package Depth (in) | 1.36 in |
| Package Height (cm) | 5.08 cm |
| Package Height (cm) | 5.08 cm |
| Package Height (in) | 2.00 in |
| Package Height (in) | 2.00 in |
| Package Weight (kg) | 0.04 kg |
| Package Weight (kg) | 0.04 kg |
| Package Weight (lb) | 0.08 lb |
| Package Weight (lb) | 0.08 lb |
| Package Width (cm) | 3.45 cm |
| Package Width (cm) | 3.45 cm |
| Package Width (in) | 1.36 in |
| Package Width (in) | 1.36 in |
| Primary Colour | Black |
| Primary Colour | Black |
| Product Weight (g) | 28.00 g |
| Shelf Life (months) | 36 mo |
| Shelf Life (months) | 36 mo |
| Theme | Not Applicable |
| Theme | Not Applicable |
