Amscan
Pick up available 12:00 p.m., May 30
Only 3 left
The Women's Golden Era Roman Goddess Dress features adjustable polyester straps and pleated skirt that make this golden dress a timeless choice for events, costume parties, or Halloween. The crisscrossed back adds a unique look, while the slit makes it easy to move around and dance the night away at the party.
Golden Era Dress Adult Costume lets you channel your inner Roman Goddess or Greek Queen
Dress features adjustable shoulder straps in the style of antiquity a pleated skirt and a crisscross back
Made from polyester
Does not include shoes or accessories
One size fits most
| Part Number | AM8405344-NS |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Age Group(s) | Adult (18+), Youth (13-18 Years) |
| Age Group(s) | Adult (18+), Youth (13-18 Years) |
| Character Name(s) | No Character |
| Character Name(s) | No Character |
| Colour(s) | Gold |
| Colour(s) | Gold |
| Costume Accessory Type | Dress |
| Costume Accessory Type | Dress |
|---|---|
| Holiday | Halloween |
| Holiday | Halloween |
| Number of Pieces | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Occasion | Seasonal |
| Occasion | Seasonal |
| Package Depth (cm) | 36.83 cm |
| Package Depth (cm) | 36.83 cm |
| Package Depth (in) | 14.50 in |
| Package Depth (in) | 14.50 in |
| Package Height (cm) | 2.03 cm |
| Package Height (cm) | 2.03 cm |
| Package Height (in) | 0.80 in |
| Package Height (in) | 0.80 in |
| Package Weight (kg) | 0.21 kg |
| Package Weight (kg) | 0.21 kg |
| Package Weight (lb) | 0.46 lb |
| Package Weight (lb) | 0.46 lb |
| Package Width (cm) | 24.13 cm |
| Package Width (cm) | 24.13 cm |
| Package Width (in) | 9.50 in |
| Package Width (in) | 9.50 in |
| Percentage Recycled Content of Total Weight | 0 |
| Percentage Recycled Content of Total Weight | 0 |
| Primary Material | Cotton |
| Primary Material | Cotton |
| Size | One Size |
| Size | One Size |
| Theme | Dragons, Egyptian, Goddesses, Roman |
| Theme | Dragons, Egyptian, Goddesses, Roman |
$116.96
Originally posted on partycity.com
Originally posted on partycity.com
