Amscan
Plus
Pick up available 12:00 p.m., May 27
Only 4 left
Transform into a captivating pirate with this Women's Pirate Costume Dress. Featuring a flowy design with lace trim, this pirate dress offers a flattering fit with its elastic waist panel. Perfect for Halloween or themed parties, this off the shoulder dress can be worn for an added touch of allure.
Perfect for Halloween, this flowy Pirate Dress features lace trim on the hem and sleeves. The elastic panel on the waist is figure-flattering and ensures a comfortable fit
This high-low dress has an elastic neckline and can be worn off the shoulders
80% polyester / 20% cotton
Includes dress only. Accessories and other pieces not included
Available in an variety of sizes
| Part Number | 8410771 |
|---|---|
| Age Group(s) | Adult (18+) |
| Age Group(s) | Adult (18+) |
| Character Name(s) | Pirate |
| Character Name(s) | Pirate |
| Colour(s) | Black, White |
| Colour(s) | Black, White |
| Gender | Female |
| Gender | Female |
| Holiday | Holiday |
| Holiday | Holiday |
|---|---|
| Number of Pieces | 2 |
| Number of Pieces | 2 |
| Occasion | Seasonal |
| Occasion | Seasonal |
| Package Depth (cm) | 37.08 cm |
| Package Depth (cm) | 37.08 cm |
| Package Depth (in) | 14.60 in |
| Package Depth (in) | 14.60 in |
| Package Height (cm) | 4.57 cm |
| Package Height (cm) | 4.57 cm |
| Package Height (in) | 1.80 in |
| Package Height (in) | 1.80 in |
| Package Weight (kg) | 0.36 kg |
| Package Weight (kg) | 0.36 kg |
| Package Weight (lb) | 0.80 lb |
| Package Weight (lb) | 0.80 lb |
| Package Width (cm) | 24.13 cm |
| Package Width (cm) | 24.13 cm |
| Package Width (in) | 9.50 in |
| Package Width (in) | 9.50 in |
| Pieces Included | Costume |
| Pieces Included | Costume |
| Size | Plus |
| Size | Plus |
| Theme | Pirate |
| Theme | Pirate |
$111.96
