Amscan
Pick up available 12:00 p.m., May 30
Make your birthday celebration extra special with the 'Birthday Princess' Party Shaker Crown Headband. This charming pink birthday tiara, filled with moving confetti, adds a touch of fun and sparkle to any birthday outfit. Perfect for teens and adults, it ensures a festive and playful look for the birthday girl.
Your birthday princess is ready for a fun celebration with the Pastel Party Shaker Birthday Princess Headband
Top off their pastel party look with this adorable headband
Pink tiara is filled with confetti that moves as they dance and play
One size fits most teens and adults
Size: 7.2" wide x 8.9" tall (18.2 x 22.6 cm)
| Part Number | 3902230 |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Age Group(s) | Kids (5-13 Years), Youth (13-18 Years) |
| Age Group(s) | Kids (5-13 Years), Youth (13-18 Years) |
| Character Name(s) | No Character |
| Character Name(s) | No Character |
| Colour(s) | Glitter, Pastel |
| Colour(s) | Glitter, Pastel |
| Costume Accessory Type | Headband |
| Costume Accessory Type | Headband |
|---|---|
| Number of Pieces | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Occasion | Birthday |
| Occasion | Birthday |
| Package Depth (cm) | 20.32 cm |
| Package Depth (cm) | 20.32 cm |
| Package Depth (in) | 8.00 in |
| Package Depth (in) | 8.00 in |
| Package Height (cm) | 1.27 cm |
| Package Height (cm) | 1.27 cm |
| Package Height (in) | 0.50 in |
| Package Height (in) | 0.50 in |
| Package Weight (kg) | 0.02 kg |
| Package Weight (kg) | 0.02 kg |
| Package Weight (lb) | 0.05 lb |
| Package Weight (lb) | 0.05 lb |
| Package Width (cm) | 14.22 cm |
| Package Width (cm) | 14.22 cm |
| Package Width (in) | 5.60 in |
| Package Width (in) | 5.60 in |
| Percentage Recycled Content of Total Weight | 100 |
| Percentage Recycled Content of Total Weight | 100 |
| Primary Material | Plastic |
| Primary Material | Plastic |
| Size | One Size |
| Size | One Size |
| Theme | Birthday Party |
| Theme | Birthday Party |
$62.96
