Anagram Int'l Inc.
Pick up available 12:00 p.m., May 28
Only 5 left
Make graduation day unforgettable with this graduation celebration balloon
This black grad cap shaped balloon says 'Congrats Grad' in the centre and features two smaller attached grad caps
Balloon measures 35" (88.9 cm) wide when inflated
Includes a hang tab on top of the balloon to be able to use as part of a balloon garland
Great for gifting as a single balloon or adding to coordinating latex or foil balloons to complete a balloon bouquet
Balloon(s) will be uninflated at the time of shipping/pick up
Balloon(s) can be inflated by going to the purchasing store with a receipt
| Part Number | 4999084 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | Reusable, Self Sealing |
| Advanced Features | Reusable, Self Sealing |
| Assembled Height (cm) | 60.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 60.00 cm |
| Assembled Height (ft) | 1.97 ft |
| Assembled Height (ft) | 1.97 ft |
| Assembled Height (in) | 23.62 in |
| Assembled Height (in) | 23.62 in |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 35.50 cm |
| Assembled Length (cm) | 35.50 cm |
| Assembled Length (ft) | 1.16 ft |
| Assembled Length (ft) | 1.16 ft |
| Assembled Length (in) | 13.98 in |
| Assembled Length (in) | 13.98 in |
| Assembled Weight (kg) | 0.03 kg |
| Assembled Weight (kg) | 0.03 kg |
| Assembled Weight (lb) | 0.07 lb |
| Assembled Weight (lb) | 0.07 lb |
| Assembled Width (cm) | 88.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 88.00 cm |
| Assembled Width (in) | 34.65 in |
| Assembled Width (in) | 34.65 in |
| Assembled Width (mm) | 880.00 mm |
| Assembled Width (mm) | 880.00 mm |
| Balloon Type | Supershape Balloons |
| Balloon Type | Supershape Balloons |
| Character Name(s) | No Character |
| Character Name(s) | No Character |
| Colour(s) | Black, Silver, Gold |
| Colour(s) | Black, Silver, Gold |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Filled Volume (cuft) | 1.53 ft³ |
| Filled Volume (cuft) | 1.53 ft³ |
| Inflation Type | Helium, Air |
| Inflation Type | Helium, Air |
| Occasion | Graduation |
| Occasion | Graduation |
| Package Depth (cm) | 0.64 cm |
| Package Depth (cm) | 0.64 cm |
| Package Depth (in) | 0.25 in |
| Package Depth (in) | 0.25 in |
| Package Height (cm) | 18.42 cm |
| Package Height (cm) | 18.42 cm |
| Package Height (in) | 7.25 in |
| Package Height (in) | 7.25 in |
| Package Weight (kg) | 0.03 kg |
| Package Weight (kg) | 0.03 kg |
| Package Weight (lb) | 0.07 lb |
| Package Weight (lb) | 0.07 lb |
| Package Width (cm) | 13.97 cm |
| Package Width (cm) | 13.97 cm |
| Package Width (in) | 5.50 in |
| Package Width (in) | 5.50 in |
| Primary Material | Foil |
| Primary Material | Foil |
| Shape | Die cut |
| Shape | Die cut |
| Theme | Graduation Cap, Graduation Party, Seasonal |
| Theme | Graduation Cap, Graduation Party, Seasonal |
$96.96
