Amscan
Out of stock at Lethbridge, AB Party City
Out of stock at Lethbridge, AB Party City
Look your best headed to grandma's house in this Red Riding Hood Cloak. The short caped cloak can reverse from vibrant red to black and features an attached hood and a satin tie at the neck.
Look your best headed to grandma's house in this Reversible Red Riding Hood Cloak
The short caped cloak can reverse from vibrant red to black and features an attached hood and a satin tie at the neck
Does not include shoes or bodysuit
One size fits most teens and adults
Size: 36-in (91.4-cm)
Colour: Red/Black
Size: Teen/Adult
| Part Number | AM8405306-NS |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Age Group(s) | Adult (18+) |
| Age Group(s) | Adult (18+) |
| Character Name(s) | Red Riding Hood |
| Character Name(s) | Red Riding Hood |
| Colour(s) | Red, Black |
| Colour(s) | Red, Black |
| Costume Accessory Type | Robe |
| Costume Accessory Type | Robe |
|---|---|
| Number of Pieces | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Package Depth (cm) | 2.16 cm |
| Package Depth (cm) | 2.16 cm |
| Package Depth (in) | 0.85 in |
| Package Depth (in) | 0.85 in |
| Package Height (cm) | 35.81 cm |
| Package Height (cm) | 35.81 cm |
| Package Height (in) | 14.10 in |
| Package Height (in) | 14.10 in |
| Package Weight (kg) | 0.03 kg |
| Package Weight (kg) | 0.03 kg |
| Package Weight (lb) | 0.07 lb |
| Package Weight (lb) | 0.07 lb |
| Package Width (cm) | 27.94 cm |
| Package Width (cm) | 27.94 cm |
| Package Width (in) | 11.00 in |
| Package Width (in) | 11.00 in |
| Percentage Recycled Content of Total Weight | 0 |
| Percentage Recycled Content of Total Weight | 0 |
| Primary Material | Plush |
| Primary Material | Plush |
| Size | One Size |
| Size | One Size |
| Theme | Storybook |
| Theme | Storybook |
