Amscan
Pick up available 12:00 p.m., May 28
These Long Black Liquid Gloves are vinyl-coated and feature a shiny liquid look. The gloves pair well with a variety of Halloween costumes and are sure to effortlessly elevate your look.
Amp up your Halloween look with the Long Black Liquid Gloves
Shiny liquid look adds oomph
Perfect accessory for a variety of costumes like a dominatrix, a superhero, or a horror villain
One size fits most teens and adults
Size: 21" (53.3cm)
Material: Vinyl
Colour: Black
Category: Gloves
| Part Number | AM8405519-NS |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Age Group(s) | Youth (13-18 Years), Adult (18+) |
| Age Group(s) | Youth (13-18 Years), Adult (18+) |
| Character Name(s) | No Character |
| Character Name(s) | No Character |
| Colour(s) | Black |
| Colour(s) | Black |
| Costume Accessory Type | Gloves |
| Costume Accessory Type | Gloves |
|---|---|
| Holiday | Halloween |
| Holiday | Halloween |
| Number of Pieces | 2 |
| Number of Pieces | 2 |
| Occasion | Seasonal |
| Occasion | Seasonal |
| Package Depth (cm) | 4.45 cm |
| Package Depth (cm) | 4.45 cm |
| Package Depth (in) | 1.75 in |
| Package Depth (in) | 1.75 in |
| Package Height (cm) | 27.31 cm |
| Package Height (cm) | 27.31 cm |
| Package Height (in) | 10.75 in |
| Package Height (in) | 10.75 in |
| Package Weight (kg) | 0.06 kg |
| Package Weight (kg) | 0.06 kg |
| Package Weight (lb) | 0.13 lb |
| Package Weight (lb) | 0.13 lb |
| Package Width (cm) | 12.19 cm |
| Package Width (cm) | 12.19 cm |
| Package Width (in) | 4.80 in |
| Package Width (in) | 4.80 in |
| Percentage Recycled Content of Total Weight | 0 |
| Percentage Recycled Content of Total Weight | 0 |
| Primary Material | Cotton |
| Primary Material | Cotton |
| Size | One Size |
| Size | One Size |
| Theme | Disney Villains, Gothic, Witches |
| Theme | Disney Villains, Gothic, Witches |
$34.96
