Sophistiplate
Pick up available 12:00 p.m., Apr 03
Celebrate the Lunar New Year in style with this vibrant holiday banner kit. Featuring bold red pennant banners and elegant gold lettering, this festive decor is perfect for creating a warm and joyful atmosphere for your holiday celebrations. Add a touch of tradition and charm to your space with this eye-catching red and gold banner set.
Decorate your space in style this Lunar New Year with this banner
This banner spells out "Happy Lunar New Year" on red pennants with gold lettering
Includes 2 banners, the first includes the words "Happy" and "Lunar", the second includes "New" and "Year"
Each banner measures 6'
| Part Number | PBLNY-375 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Height (cm) | 2.01 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.07 ft |
| Assembled Height (in) | 0.79 in |
| Assembled Length (cm) | 182.90 cm |
| Assembled Length (ft) | 6.00 ft |
| Assembled Length (in) | 72 in |
| Assembled Width (cm) | 12.60 cm |
| Assembled Width (in) | 4.96 in |
|---|---|
| Assembled Width (mm) | 126.00 mm |
| Certifications | No Certifications |
| Character Name(s) | No Character |
| Colour(s) | Red |
| Decoration Type | Banner |
| Light Up Indicator | No |
| Material(s) | Paper |
| Number of Pieces | 1 |
| Package Depth (cm) | 30.07 cm |
| Package Depth (in) | 11.84 in |
| Package Height (cm) | 2.01 cm |
| Package Height (in) | 0.79 in |
| Package Weight (kg) | 0.06 kg |
| Package Weight (lb) | 0.14 lb |
| Package Width (cm) | 12.60 cm |
| Package Width (in) | 4.96 in |
| Power Source | Not Applicable |
| Primary Colour | Red |
| Product Use(s) | Decorative |
| Sensor Type | Not Applicable |
| Shape | Die cut |
| Sound Indicator | No |
| Theme | Chinese New Year |
