Out of stock at Lethbridge, AB Party City
Out of stock at Lethbridge, AB Party City
Celebrate Hanukkah in style with these beautifully designed festive paper plates. Featuring a vibrant starry motif and a menorah accent, these durable paper plates add a festive touch to your holiday tableware while offering the convenience of easy cleanup. Perfect for holiday gatherings, these blue plates combine elegance and practicality for your celebrations.
Stunning Hanukkah plates featuring a beautifully detailed starry design and vibrant colours
White plates with a blue border featuring a blue menorah and stars
Made of paper
Each plate measures 9" (22.8 cm)
8 plates per package
| Part Number | 78115 |
|---|---|
| Advanced Features | Heavy Duty |
| Character Name(s) | No Character |
| Colour(s) | Blue, White |
| Disposable Dish Type | Plates |
| Holiday | Hanukkah |
| Number of Pieces | 8 |
| Occasion | General Party |
| Package Depth (cm) | 2.06 cm |
| Package Depth (in) | 0.81 in |
| Package Height (cm) | 12.86 cm |
|---|---|
| Package Height (in) | 5.06 in |
| Package Weight (kg) | 0.10 kg |
| Package Weight (lb) | 0.22 lb |
| Package Width (cm) | 22.86 cm |
| Package Width (in) | 9.00 in |
| Primary Material | Paper |
| Product Capacity (gal) | 0.26 gal (US) |
| Product Capacity (l) | 1.00 l |
| Product Height (cm) | 1.50 cm |
| Product Height (in) | 0.59 in |
| Product Length (cm) | 22.86 cm |
| Product Length (ft) | 0.75 ft |
| Product Use(s) | Cold Food/Drink, Hot Food/Drink, Indoor, Outdoor |
| Product Weight (g) | 0.10 g |
| Product Weight (ml) | 0.10 ml |
| Product Weight (oz) | 0.00 oz |
| Product Width (cm) | 22.86 cm |
| Product Width (in) | 9.00 in |
| Shape | Round |
| Theme | Hanukkah |
