Amscan
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores
Sign up to receive a notification when this product is back in stock.Add a touch of fun and whimsy to your celebration with these Stitch Round Latex Balloons. Perfect for any Stitch-themed event or birthday party, these balloons feature the beloved Disney character Stitch on a vibrant Hawaiian background. Create a festive atmosphere that will delight guests of all ages.
These Stitch Latex Balloons are adorable, loving, and out of this world
Perfect for any Stitch themed event or birthday party
Orange, blue and yellow latex balloons feature the cheerful Disney icon Stitch, on a Hawaiian background
Includes 6 per package
Size: 12" when fully inflated
| Part Number | 112942 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Height (cm) | 2.03 cm |
| Assembled Height (cm) | 2.03 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.07 ft |
| Assembled Height (ft) | 0.07 ft |
| Assembled Height (in) | 0.80 in |
| Assembled Height (in) | 0.80 in |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 17.15 cm |
| Assembled Length (cm) | 17.15 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.56 ft |
| Assembled Length (ft) | 0.56 ft |
| Assembled Length (in) | 6.75 in |
| Assembled Length (in) | 6.75 in |
| Assembled Weight (kg) | 0.02 kg |
| Assembled Weight (kg) | 0.02 kg |
| Assembled Weight (lb) | 0.05 lb |
| Assembled Weight (lb) | 0.05 lb |
| Assembled Width (cm) | 12.70 cm |
| Assembled Width (cm) | 12.70 cm |
| Assembled Width (in) | 5.00 in |
| Assembled Width (in) | 5.00 in |
| Assembled Width (mm) | 127.00 mm |
| Assembled Width (mm) | 127.00 mm |
| Balloon Type | Air Filled |
| Balloon Type | Air Filled |
| Character Name(s) | No Character |
| Character Name(s) | No Character |
| Colour(s) | Orange, Blue, Yellow, Black |
| Colour(s) | Orange, Blue, Yellow, Black |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Diameter (cm) | 12.70 cm |
| Diameter (cm) | 12.70 cm |
| Diameter (in) | 5.00 in |
| Diameter (in) | 5.00 in |
| Holiday | Holiday |
| Holiday | Holiday |
| Occasion | General Party |
| Occasion | General Party |
| Package Depth (cm) | 9.08 cm |
| Package Depth (cm) | 9.08 cm |
| Package Depth (in) | 3.58 in |
| Package Depth (in) | 3.58 in |
| Package Height (cm) | 2.86 cm |
| Package Height (cm) | 2.86 cm |
| Package Height (in) | 1.13 in |
| Package Height (in) | 1.13 in |
| Package Weight (kg) | 0.02 kg |
| Package Weight (kg) | 0.02 kg |
| Package Weight (lb) | 0.04 lb |
| Package Weight (lb) | 0.04 lb |
| Package Width (cm) | 6.73 cm |
| Package Width (cm) | 6.73 cm |
| Package Width (in) | 2.65 in |
| Package Width (in) | 2.65 in |
| Primary Material | Latex |
| Primary Material | Latex |
| Shape | Round |
| Shape | Round |
| Theme | Graduation Party |
| Theme | Graduation Party |
