PartyAire
Pick up available 12:30 p.m., May 16
Classic 9" (22.8 cm) scalloped paper plates featuring a blue floral wreath and elegant 'I Do' script
Includes 12 premium-quality plates ideal for meals, desserts, appetizers, and party bites
Perfect for bridal showers, engagement parties, rehearsal dinners, wedding brunches, and elegant celebrations
Made from durable, heavyweight paper for reliable serving and a polished presentation
Disposable design ensures fast, stress-free cleanup after your event
Coordinates seamlessly with Something Blue napkins, cups, tablecloths, and accessories for a cohesive, elevated bridal theme
| Part Number | PA2467 |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Character Name(s) | No Character |
| Colour(s) | Blue, White |
| Disposable Dish Type | Plates |
| Number of Pieces | 12 |
| Occasion | Bridal Shower |
| Package Depth (cm) | 23.00 cm |
| Package Depth (in) | 9.06 in |
| Package Height (cm) | 1.00 cm |
| Package Height (in) | 0.39 in |
|---|---|
| Package Weight (kg) | 0.28 kg |
| Package Weight (lb) | 0.62 lb |
| Package Width (cm) | 25.00 cm |
| Package Width (in) | 9.84 in |
| Primary Material | Paper |
| Product Capacity (gal) | 0.26 gal (US) |
| Product Capacity (l) | 1.00 l |
| Product Height (cm) | 0.50 cm |
| Product Height (in) | 0.20 in |
| Product Length (cm) | 22.00 cm |
| Product Length (ft) | 0.72 ft |
| Product Use(s) | Cold Food/Drink, Hot Food/Drink, Indoor, Outdoor |
| Product Weight (g) | 0.28 g |
| Product Weight (ml) | 0.28 ml |
| Product Weight (oz) | 0.01 oz |
| Product Width (cm) | 22.00 cm |
| Product Width (in) | 8.66 in |
| Shape | Round |
| Theme | Bridal Shower, Engagement Party, Wedding |
$90.96
