Amscan
S
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores
You may be interested in these similar products shown below.Adult Enchantress Red Riding Hood Costume features a knit dress with an adjustable-length skirt slit black adjustable shoulder straps and a lace-up corset
Long red-hooded cape is reversible with a black underside and fastens around the neck with a hook-and-eye closure
Includes dress, hooded cape, basket, and handkerchief
| Part Number | 844985 |
|---|---|
| Age Group(s) | Adult (18+) |
| Character Name(s) | Red Riding Hood |
| Colour(s) | Black, Red |
| Gender | Female |
| Holiday | Halloween |
| License Name | Other |
| Number of Pieces | 4 |
| Occasion | Seasonal |
| Package Depth (cm) | 15.16 cm |
| Package Depth (in) | 5.97 in |
|---|---|
| Package Height (cm) | 6.52 cm |
| Package Height (in) | 2.57 in |
| Package Weight (kg) | 1.06 kg |
| Package Weight (lb) | 2.34 lb |
| Package Width (cm) | 11.51 cm |
| Package Width (in) | 4.53 in |
| Pieces Included | Costume, Dress, Gloves |
| Size | S |
| Theme | Storybook |
